Miejska legenda ul. Legionów w Łodzi

Cześć,

mam dla was historię, która wpisuje się w jesienny klimacik Halloween i Wszystkich Świętych, które są tuż przed nami. Owa legenda miejska dotyczy ul. Legionów. Jest takie powiedzenie w związku z ostatnimi wydarzeniami rok temu:

„Nie pytaj się Łodzian o ul. Legionów w Łodzi.”

Dlaczego?

Tu miało miejsce obstalunkowanie samochodu i oblanie dookoła betonem. Zamiast ten samochód odholować. Inny przypadek to uderzenie w rurę wodociągu  przez ekipę remontową. Rura pękła i był gejzer na kilkanaście metrów do góry widoczny z różnych części miasta.

Inna historia

Przy skrzyżowaniu ulic Legionów-Zachodnia były rozkopy jak biegną szyny. Remontowano ten odcinek drogi. Kierowcy wpadali dwa razy do tych wykopów

Co wspólnego mają te opowieści?

Mają wspólny mianownik, znaleziony szkielet ludzki przy dawnym więzieniu, a dzisiaj Muzeum Tradycji Niepodległościowych ul. Gdańska 13. Zwłoki znaleziono, gdzie dzisiaj stoi pomnik Haliny Schwarz. Dawniej w tym miejscu znajdowała się szubienica, gdzie wykonywano wyrok śmierci przez powieszenie. Wykonano go na rewolucjonistach z 1905 r. oraz przestępcach skazanych za okrutne czyny. Byli chowani bezpośrednio przy więzieniu. 23 września 2023 r. odkryto szczątki i od tego czasu zaczęło dziwnie się dziać na tej ulicy: obstalunkowy samochód, gejzer z wodociągu, wypadki. Wszystko zaczęło się wydłużać. Mówi się, że to z powodu naruszenia spokoju osobie zmarłej. Nie był  to jedyne szczątki ludzkie tu znalezione. Wszystkie zostały oddane do weryfikacji i do badań.

Kim był ten człowiek?

  • Muzealnicy mają się dowiedzieć czyje są to szczątki. Pewnie wiadomości, to
  • Zwłoki pochodzą z 1905 – 1910 r.
  • Mężczyzna wysokiego wzrostu.
  • Trwają prace nad jego identyfikacją.

Dzisiaj budynek to Muzeum Tradycji Niepodległościowych na ul. Gdańskiej 13, które można zwiedzać.

Link do strony muzeum:

W tym więzieniu w czasie jego funkcjonowania osadzono różne osoby:

  • Rewolucjonistów 1905 r.
  • Przestępcy za rządów carskich, sanacji i PRL.
  • Kobiety walczące z niemieckimi nazistami za czasów II WŚ oraz czasy stalinizmu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top